Foto kimlikleme ve Coğrafi Bilgi sistemleri Çalıştayı

ACCOBAMS’ın ve WWF-Türkiye'nin desteğiyle Derin Denizlerin Dev Koruyucuları projesi kapsamında 14-15 Kasım 2018 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Dekan yardımcısı Prof. Dr. Nagehan Kocakaplan Gülsoy’un ve Deniz Memelileri Araştırma Derneği (DMAD) kurucusu Dr. Aylin Akkaya Baş ile Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Erdoğan’ın ortak çalışmasıyla İnteraktif Foto Kimlikleme ve GIS Haritalama Çalıştayı gerçekleştirilmiştir.

Programda Baş ve Erdoğan tarafından hem öğrenciler, hem de uzman katılımcılara, özellikle etoloji çalışmalarında hayvan bireylerinin kimliklenmesi için DISCOVERY ve Coğrafi Bilgi Sistemleri’nde kullanılan ArcGIS programlarının uygulamalı olarak eğitimi verilmiştir ve Çalıştay süresince toplamda 25 katılımcıya ulaşılmıştır.

Bunun yanısıra programa Alman bağımsız film yapımcısı ve yönetmen Diana Naecke ve Benim Çocuğum gibi ülkemizde ünlü belgesellerin yapımcılarından Ayşe Çetinbaş da katılarak yunusların özellikle İstanbul Boğazı’nda karşı karşıya olduğu tehditler hakkında bir film yapmak üzere çekimler yapmış ve Baş ile konu ile ilgili kısa bir röportaj gerçekleştirmişlerdir.

Hazırlayan: Emine Ulusoy
Fotoğraflar: Diana Naecke, Emine Ulusoy

 

 

HIZLI ERİŞİM