18.04.2019 Liken Terraryumu Atölyesi

*LİKEN TERRARYUMU ATÖLYESİ*

Terraryum Malzemeleri

Oldukça kolay temin edebileceğiniz Terraryum malzemeleri ile kendi küçük ekolojik ortamınızı oluşturabilirsiniz.

 • Cam bir kap, fanus, vs.
 • Çakıl taşı veya küçük taşlar
 • Aktif kömür, mangal kömürü
 • Torf toprak (az kum da olabilir)
 • Terraryuma uygun bitkiler (skulentler, suyu-nemi seven bitkiler, karayosunları, likenler*)
 • Süsleyebilecek malzemeler (minyatür maket hayvanlar, tavşan, sincap vb., salyangoz kabuğu,  deniz kabukları, şapkalı mantar, küçük tahta çitler, ev, insan vb., boncuklar…)

 

Terraryum Yapımı
 

1. Adım

 Terrariumlarınızı satın alabileceğiniz gibi kendi zevkinize göre evinizde de yapabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan bir fanus, kavanoz veya terraryumunuzu oluşturacağınız herhangi bir kap. Büyük boy kavanozlar, cam demlikler de teeraryum için yeterince uygun.

Esas önemli olan seçtiğiniz kabın yeterince derin ve çalışmanıza uygun genişlikte olması. Kabın boyutunun çok önemi yok. Küçük ebatlı terraryumlar da oldukça etkileyici bir görünüm sergileyebiliyor zira.

Güzelce yıkanmış ve kurulanmış kabımız artık mini botanik bahçemiz olmaya hazır! 

2. Adım

Kabın altına çakıl taşlarını veya küçük taşları bir miktar yerleştirin. Bu sadece görsellik açısından değil, ekolojimizin temelini oluşturmak için de çok önemli bir detay.

Altta olan taşları kabın tabanında birikecek suları neme çevirme görevini üstleniyor böylelikle bitkimizin köklerinin çürümesini engelliyor.

Ayrıca drenaj sağlayarak bitkilerinizin köklerinin çürümesine de engel oluyor.

3. Adım

Çakıl taşlarından daha küçük hale getirdiğiniz aktif kömürleri, taşların üzerine serpiştirin. Böylelikle toprağın daha taze kalmasına yardımcı olmuş olabilirsiniz.

Kömür terraryumun içerisinde neden olduğunu anlayamadığınız bir madde olabilir. Ancak oldukça hayati bir görev üstlenmektedir.

Terraryum kabınızın içerisinde ve toprakta oluşabilecek bakterilerin önüne geçen kömür, küf oluşumunu engelleme özelliğine sahiptir.

 

4. Adım

Kömürlerin üzerine torf döküp elinizle bastırın. Torf yüzde yüz organik olan bir çeşit toprak ürünüdür. Toprak düzenleyici olarak da bilinir. Her çeşit bitkinin yetiştirilmesinde kullanılabilen ve bitki için en ideal büyüme ortamını oluşturacak topraktır. 

Daha sonra minik çukurlar açarak bitkilerinizi kabın içerisinde yerleştirebilirsiniz. Buradan sonrası tamamen sizin zevkinize ve de hayal gücünüze bağlı olarak şekilleniyor…

                   

Terraryumumuz hazır! İçerisine çeşitli bitkiler ve figürler yerleştirerek istediğiniz minyatür bahçeyi oluşturabilirsiniz. Terraryumunuz dilerseniz bol yeşillikli, dilerseniz de bol figür detaylı olabilir. Siz nasıl isterseniz ve hayal gücünüz nasıl karar verirse, yani tasarım size ait…

                 

İpucu notlar:

 • Terraryumda esas önemli nokta bitkinizi iyi tanımaktır. Nemi seven ancak çok su aldığı zaman çürüyebilecek bitkileriniz için sulama çok önemlidir. Doğrudan sulamak yerine ucu fısfıslı bir sulama aleti kullanmak daha doğru olacaktır.
 • Terraryum çok az bir miktar su ile idare edebilir. İçerisinde bulunduğu düzenek sürekli olarak nemli kalması için oluşturulmuştur. Bu sebeple doğrudan ve fazla su verirseniz bitkiniz tahrip olacaktır.
 • Sulama zamanının doğru olup olmadığını anlamak için çakıl taşlarınızı gözlemleyebilirsiniz. Fazla su vermeniz durumunda teraryumunuzda çürüyen bölgeler gözlemlenebilir.
 • Teraryum temizliği ve sağlığı için içinde çürüyen veya kuruyan bölgeler temiz bir kesici alet ile alınmalıdır. Böylelikle bitkiler tüm enerjisini yaşayan kısımları için kullanabilirler.
 • Bir diğer önemli unsur ise Terraryumunuzun doğrudan güneş almamasıdır. Ancak bu durum bitkiyi karanlıkta tutmak gerektiği anlamına kesinlikle gelmemeli. Aydınlık ve ısıtıcılara uzakta bir ortam sağlanmalıdır. Bitkinizin temiz havaya ihtiyacı vardır. Bu sebeple eğer kapalı bir tıpası varsa sık sık bu açılarak temiz hava alış verişi sağlanmalıdır.
 • Bitkinizin toprağının besin değerini yüksek tutmak istiyorsanız 2-3 ayda bir torfunuzun üstte kalan kısımlarını tazeleyebilirsiniz, ancak kesinlikle gübreleme yapmamalısınız.
 • Eğer yaşayan yerine kalıcı terraryum maketi yapmak isterseniz likenleri boyayarak ve diğer figürlerle birlikte kullanabilirsiniz. Böylece rengarenk bir terraryumunuz olur!

                                                        

©Doç. Dr. Gülşah Özyiğitoğlu (Çobanoğlu) 

Liken Biyolojisi ve Ekolojisi seçmeli dersi 2019

HIZLI ERİŞİM